Pár otázok k blogu pána ministra Krajcera

Autor: Diana Majdáková | 10.1.2012 o 13:53 | (upravené 10.1.2012 o 16:10) Karma článku: 14,99 | Prečítané:  4765x

Vážený pán minister, rada by som zareagovala na Váš blog Pravda o Danubiane, Kunsthalle a Krajcerovi niekoľkými pripomienkami a otázkami.

V prvom rade sa Vám chcem poďakovať za Vašu aktivitu a ochotu viesť dialóg. O to viac ma práve pri Vás, ako pri odborníkovi na hovorené slovo a diskusiu prekvapuje, že tento dialóg opakovane neprináša žiadne výsledky, ani len malý posun vo Vašich vyhláseniach. Neustále hovoríte, že umelci sú od prírody akosi “emotívni” a tým vopred oslabujete závažnosť ich námietok a následne ich označujete za “hysterické”. Dovoľte teda, aby som Vám oplatila rovnako neobjektívne - toto je z Vašej strany obyčajný populizmus. V prvom rade, predpokladám, že poznáte rozdiel medzi výtvarníkom a teoretikom umenia, medzi umelcom a kultúrnym manažérom alebo napríklad medzi hercom a riaditeľom divadla. Ak nie, rada by som Vám ozrejmila, že mnohí z tých, s ktorými ste doteraz viedli diskusiu, nie sú umelci, ale ľudia vzdelaní v odbore teórie výtvarného umenia, prípadne nezávislí manažéri umenia, ktorí “pocity” nemajú v popise práce. Krokom, ktoré ste podnikli, nechýba energickosť ani zjavná snaha byť (možno na rozdiel od svojich predchodcov) mužom činu. No pri všetkej racionalite a logickom uvažovaní si ich dovoľujem považovať za chybné a vysoko neodborné. Rada by som ešte predoslala, že úprimne verím, že Vaše úmysly neboli voči kultúre záškodnícke. Tento katastrofálny rozkol spôsobil Vami zvolený postup vylúčenia akejkoľvek odbornej diskusie pri rozhodovaní o závažných veciach, ktoré sa nás všetkých týkajú.


Ministra kultúry považujem za najvyššieho zástupcu kultúrnej verejnosti vo vláde i v celej spoločnosti. Jeho úlohu vidím v presadzovaní záujmov kultúry a dohliadaní na správne a odborné prerozdeľovanie verejných financií, ktoré do rezortu plynú. Neviem si predstaviť, kto iný by mohol mať relevantnejší politický vplyv na rozhodnutia, ktoré v úvode svojho článku popisujete ako nezvratné. Predpokladám, že ste mali aspoň minimálny priestor oponovať, prípadne poradiť pánom Dzurindovi a Miklošovi, keď rozhodovali o tom, kam sa 12 miliónov pre kultúru dostane. Som presvedčená, že ste mohli zasiahnuť adekvátne svojmu postaveniu a funkcii a ich (zrejme) nezvratné rozhodnutie dotovať súkromnú galériu skorigovať po porade s relevantnými odborníkmi, ktorých máte a po celý čas ste mali k dispozícii.

Myslím, že so mnou budete súhlasiť, že nie je v poriadku, pokiaľ rozhodnutie vlády môže viac ovplyvniť jedno neverejné stretnutie úzkej skupiny umelcov a priateľov umenia v súkromnej galérii, ktorému predchádza osobný a jednostranný lobbing, ako dlhoročná systematická práca, ktorú podporuje a iniciuje samo Ministerstvo kultúry. Mám veľké pochybnosti, že sa 23. júna v Danubiane stretli výtvarníci s cieľom pomôcť celej kultúre a rozprávali o štyroch bodoch, ktoré spomínate. Uveriteľnejšie mi príde, že ich témou bola jedine záchrana galérie Danubiana a spôsob, ako podivuhodne získaný dar verejných financií prijať čo najbezbolestnejšie pre verejnú mienku. Predpokladám, že protesty kultúrnej obce boli očakávané už vtedy. Prečo by inak o takomto stretnutí nič nevedeli ľudia, ktorí na spomínaných projektoch pracujú celé roky? Prečo dodnes nikto nevidel zápisnicu stretnutia ani spomínanú petíciu? Prečo táto petícia nebola nijak verejne odkomunikovaná?

A veľmi jednoducho - pokiaľ bolo skutočne Vaším cieľom prispieť k zriadeniu Kunsthalle, prečo ste tak neurobili? Ak už hovoríme iba o piatich miliónoch, ktoré sa Vám podarilo “zachrániť” a nasmerovať inam ako do súkromnej galérie, prečo ste napríklad jeden milión nepoužili na spustenie tohto dlho očakávaného a potrebného projektu? Musíte uznať, že Vami zvolená cesta spájania dvoch projektov do jedného, navyše bez verejnej a odbornej diskusie, vyvoláva priveľa otáznikov (a výkričníkov).

Tvrdíte, že ste na stretnutie s Radou pre umenie nemali čas. Je pre mňa stále otázkou, čo sa v tomto dialo počas piatich mesiacov od júla do decembra, kedy ste s čiastkou 12 miliónov operovali. Rada by som vedela, nakoľko Vám bola problematika blízka, keď ste sa rozhodli spájať dotáciu súkromnej galérie s projektom inštitúcie typu Kunsthalle. Ak by išlo skutočne iba o novovzniknutý priestor a nie o hlboký konflikt záujmov, ak by existoval riadny projekt, ktorého jednotlivé body sa síce môžu rozdiskutovávať neskôr, ale nie sú už vo svojom základe sporné, verte, že by k žiadnym “hystériám” nedošlo. Úprimne verím tomu, že pokiaľ by ste iniciovali diskusiu a stretnutie relevantných ľudí vtedy a nastolili im aj problém časovej tiesne, projekt by sa minimálne podarilo úspešne naštartovať. Veď predsa existuje už celé roky.

Vykresľujete nám tu obraz samého seba ako Don Quijote-a bojujúceho proti veterným mlynom. Táto poloha Vám však ako ministrovi neprináleží ani nesvedčí. Nie každá iniciatíva znamená úspech a Vy, ako minister kultúry ste disponovali všetkými prostriedkami, aby ste v celom príbehu postupovali kompetentne a kultúre dali skutočné “darčeky” aj napriek nie celkom štandardným podmienkam, za ktorých bolo 12 miliónov zo štátneho rozpočtu pre kultúru uvoľnených. A nech Vaše vyhlásenia čítam či počúvam akokoľvek pozorne, je mi pri najlepšej vôli stále záhadou, prečo ste tak neurobili.

Vopred ďakujem za čas, ktorý ste venovali prečítaniu mojej reakcie a prípadne aj Vašej odpovedi a prajem veľa úspechov.

PS. Nemám ani najmenší záujem na politickej diskreditácii Vašej osoby, nepatrím k žiadnej skupine a už vôbec nie umelcov, dokonca nie som ani priamou signatárkou Výzvy. Celú kauzu sledujem z jediného dôvodu, že by som bola osobne nesmierne rada, keby sa konečne veci v slovenskej kultúre pohli a zmenili k lepšiemu. No predvianočné udalosti ma hlboko sklamali a zobrali mi veľkú časť nádeje, že je to vôbec možné.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Kuzminová: Dochádzali mi sily, tŕpli nohy. Prísť s vlajkou však bol môj sen

Kuzminová si pri streľbe opakovala: Ja som tá voda, ktorá ťa drží nad vodou.

ŠPORT

Slováci nevyužili pomoc Rusov. Je to sklamanie, priznal Graňák

Slováci mali šancu priamo preniknúť medzi najlepšiu osmičku.

ŠPORT

Kuzminová nulu nedala, ale stala sa legendou

Slovenská biatlonistka získala na tretej olympiáde tretiu zlatú medailu.


Už ste čítali?